Translate

Претражи овај блог

27.10.11

Liker od kajsija


Liker od kajsija                                              


Potrebni sastojci:

1kg što zrelijih kajsija (marelica)
150 g šećera u prahu
1 prutić cimeta
5 klinčića
1 L lozovače (komovice) ili votke

Priprema:

Kajsijama izvadite koštice, razbijte u avanu 5-6 koštica i dodajte zbog jačeg ukusa likera. Kajsije,
masu od koštica, šećer, cimet, klinčiće i rakiju stavite zajedno u bocu širokoga grla.
Pripremljenu masu barem tri nedelje ostavite na sunčanom mestu, bocu povremeno promućkajte. Sadržaj profiltrirajte ulijte u čiste boce i ostavite još tri nedelje da poprimi puniju aromu. Ako još želite poboljšati ukus likera, dodajte mu 2-3 kašike konjaka ili brendy-a.


Još malo podataka o kajsiji:

Kajsija (lat. Prunus armeniaca) je biljka iz porodice Rosaceae. Poznata je još kao Armeniaca vulgaris ili "Armenska šljiva", pošto su stari Rimljani smatrali da potjeće iz Armenije. No, danas se obično misli da je prava domovina kajsija sjeverna Kina i Kirgistan.




Kajsija je listopadno drvo srednje veličine, guste, široke krošnje. Naraste od 8-12 m visoko.Listovi su joj srcoliki, malo zašiljeni na vrhu, dugi oko 8 cm, a široki od 3-4 cm. Cvijetovi su bijeli ili ružičasti. Plod joj je sličan breskvi ili nektarini, žute ili narandžaste boje, ponekad s crvenim sjajem. Površina ploda je glatka i gotovo bez dlačica. Kajsije su koštunjičavo voće, u sredini ploda nalazi se tvrda košpica, koja sadrži sjemenku.



Hemijski sastav 

100 g kajsije sadrži:
kcalkJvoda(g)masnoće (g)proteini(g)kalijum(mg)kalcijum(mg)magnezijum(mg)Vitamin C(mg)
4820186,350,391,4259131010


Izvor: USDA Nutritient database (engl.)

Rasprostranjenost 

Kajsija je poznata još za vrijeme Rimljana. Danas se uzgaja u cijelom svijetu, najviše u IranuTurskoj i zemljama Mediterana. Iako se smatra da je kajsija suptropska biljka, ona je više prilagođena regionima s hladnim zimama. Tako npr. kajsija može da podnese temperature i do -30 °C, no limitirajući faktor u rastu kajsija su proljetni mrazevi. Pošto cvjeta vrlo rano, rani mrazevi mogu da unište cvijet kajsije. Kajsiju su prenijeli u Ameriku španski misionari. Danas se najviše uzgaja u CalifornijiWashingtonu i Utah. Najveći svjetski proizvođač sušenih kajsija je Turska.

Upotreba 




Kajsija se koristi u proizvodnji džemova, sokova, marmelada i likera. Marmelada od kajsija je nezaobilazni sastojak Saher-torte. Sjemenka kajsije se upotrebljava u proizvodnji amaretta (poznatog italijanskog likera), međutim, zbog visokog sadržaja amigdalina (cijanogenetski glikozid, koji se pod djelovanjem enzima raspada u otrovnu cijanovodoničnu kiselinu(HCN)) od oko 8%, nepreporučuje se upotreba većih količina sjemenki.


Izvor - Wikipedia










Нема коментара:

Постави коментар